Nora'nın Kitaplığı : Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter #1) - Kitap Yorumu

11 Ağustos 2013 Pazar

Harry Potter ve Felsefe Taşı (Harry Potter #1) - Kitap Yorumu

   Ä°lgili resim

Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektuplarla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okuluna kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

   Felsefe Taşı, kesinlikle okunması gereken bir serinin ilk kitabı: Harry Potter. Her ne kadar seriyi deli gibi sevsem de bu kitap hakkında küçük bir eleştiri yapmadan geçemeyeceğim (Görevim bu n'aparsın). İlk kitap DİĞERLERİNE kıyasla biraz daha amatörce göründü gözüme. (Anahtar Kelime: diğerlerine kıyasla) Çünkü seriye amatörce denmesi neredeyse imkansız. Kusursuz bir kurgu ve hiçbir soru işaretini cevapsız bırakmayacak bir senaryo. Daha ne bekliyoruz ki zaten? Ama dediğim gibi sadece ilk kitap adına konuşursak, başlarını biraz sıkıcı buldum, atlayarak okudum. Tabii ki bunu yadırgadığımdan değil, gözlem olarak söylüyorum. Çünkü zaten çoğu İlk kitapların başları bilgi verme odaklıdır (karakterler olsun, geçen yerler olsun..) Bu yüzden bu tür ilk kitapların filmini kitaba tercih ederim. Ama hakkını yemeyelim Harry Potter serisinin filmleri neredeyse kitaplar kadar güzel. Özellikle efektler ve kadro o kadar profesyonelce ki hayal ettiğimize cidden benziyor ve hiçbir ayrıntı atlanmamış.

Ä°lgili resim

   Onun dışında kitabın Özellikle son 100 sayfası inanılmaz bir şekilde akıcı gidiyor. Ayrıca kitapta hoşuma giden 2 önemli -ama küçük- şeyi söylemeliyim:

    1. İsimler: Draco Malfoy, Albus Dumbledore gibi kişi isimleri veya Salazar Slytherin gibi bina isimleri ve tabii ki Quidditch oyununun ismi de acaip hoşuma gidiyor. Bunlar sadece örnekler tabii ki daha çok var.
    2. Büyüler: Wingardium Leviosa -kuş tüyünü uçurmaya çalıştıkları büyü- mesela. Çok havalı değil mi bu büyüler, yoksa bir tek ben mi böyle düşünüyorum? J. K. Rowling'i bu konuda tebrik etmekten kendimi alamıyorum, hatta blogumda bu serideki büyüler hakkında bir paylaşım yapmayı da düşünüyorum. :)

Serinin Diğer Kitapları:

2. Harry Potter ve Sırlar Odası
3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
4. Harry Potter ve Ateş Kadehi
5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
6. Harry Potter ve Melez Prens
7. Harry Potter ve Ölüm YadigârlarıPuanım: 4   GoodReads Puanı: 4,36
Sayfa Sayısı: 360   Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları   Yazar: J. K. Rowling3 yorum :

 1. ben hayatım boyunca bu kadar mükemmel bir seri okumadım. 10 kitaptan oluşuyo ve hepsi birbirinden güzel. iyi ki okumuşum eğer okumasaydım hayatım hep eksik kalacaktı diye düşünyorum. herkese şiddetle tavsiye ederim !!! :D

  YanıtlaSil
 2. Nora! Her yorumuna bayıldığımı söylemiş miydim? Evet öncelikle bu yorumumda baya çene çalacağım. Umarım bu yorumu görür ve tek tek sorularımı cevaplarsın ����
  İlk sorumdan başlayayım. Daha önce hiç fantastik kitap okumadım. Ama artık başlamak istiyorum. Anlatımları konuları çok hoşuma gidiyor. Ve bu giriş için de; duman ve kemiğin kızı, harry potter felsefe taşı, demir kralı okumayı seçtim. Çok İlgisi olan ama daha önce hiç bu tür okumamış birine bu kitaplar ağır kaçar mı? Ve güzel secimler mi? (ah evet bu yaşına gelmiş harry potteri hiç izlememiş ve okumamış olan o kişi benim)

  İkinci sorum; sence harry potter felsefe taşı mı, beni seç kitabı mı? (herkes küçüklüğüm harry potterla geçti deyince bira çocuk kitabı mı diye düşündüm açıkçası)
  Umarım görürsün. Hayatında başarılar. Seni çok seviyorum favori blogerim!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba! Öncelikle geç cevap verdiğim için üzgünüm :( Açıkçası seçimlerin güzel fakat Duman ve Kemiğin Kızı ağır bir fantastik kitaptır, fantastikseverler bile bazen fazla derin bulabiliyor. Bu nedenle Fısıltı, Yakut Kırmızı, Obsidiyen, Melez Sözleşmeleri, Vampir Akademisi gibi macera yönüyle ön plana çıkan serilerle başlamanı tavsiye ederim fantastiğe. Harry Potter mı Beni Seç mi sorusuna ise nasıl cevap vermem gerektiğinden pek emin değilim çünkü kategorileri çok farklı. Evet, Harry Potter yaşça küçük olan kesime yönelik yazılmış bir kitap fakat her yaştaki insanın zevkle okuyacağı bir efsanedir aynı zamanda bana göre. Yani başrol küçük yaşta ve kitabın çocuksu yanları var, bunları bilerek başlamanı tavsiye ederim -ki sonradan şaşırma. Beni Seç ise daha çok gençlere ve kızlara hitap eden klasik bir young-adult serisi. Ben severek okumuştum :)

   Umarım yardımcı olabilmişimdir ^.^

   Sil